O hre World of Warcraft
World of Warcraft je počítačová MMORPG hra vydaná spoločnosťou Blizzard Entertainment. K základnej verzii hry boli vydané tri datadisky: WoW: The Burning Crusade, WoW: Wrath of the Lich King (vydaný 14.11.2008), WoW: Cataclysm (7.12.2010) a onedlho bude vydaný ďalší datadisk Mists of Pandaria.
World of Warcraft je MMORPG hra (Multiplayer massive Online rollling-playing game) ktorá vyžaduje internetové pripojenie, cez ktorý sa hráč pripája na daný server. V hre World of Warcraft neexistuje možnosť hrania v off-line "móde", a nemá ani stabilný príbeh. Spoločnosť Blizzard Entertainment umožňuje hranie tejto hry cez mesačný poplatok. Trial verzia umožňuje hrať zadarmo, ale hráč môže dosiahnúť maximálny level 20 a to len v základnej verzii - World of Warcraft.
Free servery
World of Warcraft sa okrem oficiálneho servera dá hrať zadarmo aj na rôznych free serveroch. Free serverov je na interenete cca tisíc, od rôznych zahraničných ale aj populárne české a slovenské servery. Stačí si vybrať zo zoznamu na internete alebo zo zoznamu na tomto portáli, v sekcii Servery. Ak ste si vybrali svoj obľúbený z nášho vybraného zoznamu, kliknite na odkaz a zaregistrujte sa na stránke vami zvoleného servera zadarmo. Pred registrácoiu odporúčame vám prečítať si zmluvné podmienky a pravidlá. K hraniu WoW je potrebné mať nainštalovanú rovnakú verziu hry, ktorá beží na vašom obľúbenom serveri, kde máte zaregistrované konto. Každý free server si určuje svoje vlastné pravidlá, ktoré odporúčame dodržiavať. Všetky informácie si prečítate na webe alebo fóre servera.
Zoznam serverov na tomto portáli sa bude často kontrolovať, aby bol najpresnejší čo sa týka aktuálnej verzie alebo odkazu na internetovú stránku. Vybral som tie najpopulárnejšie servery a na niektorých som aj hral, takže ich aj odporúčam. Zvoliť si môžete server akýkoľvek, aký chcete a odporúčať ho môžete na tmto webe. Všetky servery sú ZADARMO. (Administrátor)
Upozorňujem, že ak chcete hrať na free serveri, je potrebné zmeniť serverový tzv. Realmlist alebo IP adresu, ktorú nájdete na stránke servera. Bez zmeny realmlistu sa nie je možné prihlásiť cez hru, t.z. že nebudete môcť hrať WoW. Podrobný postup a popis nastavenia realmu nájdete na tomto portáli v sekcii Servery.
Príbeh Warcraftu sa odohráva v dvoch svetoch: Outland a Azeroth. Svet Azeroth je rozdelený na tri kontinenty (viď obrázok nižšie): Northrend, Kalimdor a Eastern Kingdoms. Azeroth je najväčším svetom v hre, v ktorom bojujú proti sebe tri veľmoci (frakcie): Aliancia a Horda. Každá frakcia vlastní svoje územie, na ktorom sú aj veľké a hlavné mestá.
Hlavné mestá Aliancie:
Stormwind City – nachádza sa v južnej časti Eastern Kingdoms v Elwynn Forest, osídľujú ho najmä Humani (ľudia)
Ironforge - nachádza sa takmer v strednej časti Eastern Kingdoms v Dun Morogh, žijú v ňom Gnomovia (škriatkovia) a Dwarfovia (trpaslíci)
Darnassus - nachádza sa na severe Kalimdoru v Teldrassile a obývajú ho Night Elfovia (noční elfovia)
Exodar - mesto patriace Draeneiom na severozápade Kalimdoru v Azumeryst Isle
Hlavné mestá Hordy:
Orgrimmar - je obývaný Orcami a Trollmi, leží v strede Kalimdoru v Durotare
Thunder Bluff - mesto obývané Taurenmi, chránencami prírody, ktoré leží v Kalimdore, v časti Mulgore, neďaleko Orgrimmaru
Undercity - mesto v Eastern Kingdoms, na juhu Tirisfal Glades, ktoré patrí ohavným Undeadom (nemŕtvim)
Silvermoon City - jedno z najkrajších miest hry vôbec, patrí Blood Elfom (krvavým elfom), žijúcim na severe Eastern Kingdoms v Eversong Woods
Spoločné hlavné mestá:
Shattrath City - toto mesto bolo pridané v prvom datadisku The Burning Crusade
Dalaran - bol pridaný v datadisku Wrath of the Lich King. (toto mesto sa nachádza vo vzduchu)
Štart do hry!
Na začiatku sa hráč objaví v niektorej zo štartovných lokalít, kde plní úlohy (tzv. questy) zadané rôznymi postavami a zabíja príšery.
Samotné questy môžu byť štvoraké:
- prejsť z jedného miesta na druhé, väčšinou k druhej NPC postave (skratka z anglického non-playable character)
- zabiť určitý počet nepriateľov (príšer)
- nájsť a priniesť určitý predmet (niekedy po zabití konkrétneho, silnejšieho nepriateľa)
- takzvané escort questy kde má hráč previesť NPC medzi mobmi a ochranovať ho
Až po dosiahnutí vyššej úrovne sa odporúča boj s tzv. elitnými monštrami, ktoré sú oveľa zdatnejšími súpermi než "normálne" príšery rovnakej úrovne. Vysokú koncentráciu elitných protivníkov je možné nájsť v špeciálnych bludiskách, tzv. "instance"-och=dungeonoch (bludiskách). Tie vo väčšine prípadov prepadajú skupiny hráčov podobnej úrovne. Tieto tzv. "raid"-y predstavujú ďalšiu úroveň hrania World of Warcraft, čo predpokladá určité sociálne vzťahy medzi hráčmi. A to sú group (slov.: skupina) tvorená dvoma až piatimi hráčmi, môžu sa vidieť na mape a skúsenosti (experience) potrebné na vyšší level sa delia rovnomerne medzi nich. Najvyššiu úroveň spolupatričnosti hráčov predstavujú guildy. Hráči v guildách si zadarmo dávajú veci maju spoločný chat (tzv. guild chat), stretávajú sa, často chodia spolu do inštancií - dungeonov, kde sa dajú získať lepšie veci. Tieto pevne zomknuté spoločenstvá súperia medzi sebou o uznanie a rešpekt.
PVP
Ako už z názvu PVP vyplýva ide o súperenie s inými hráčmi. To prebieha v "battleground" och (bojiskách) alebo v arénach. Existuje päť typov battlegroundov – štyri zatvorené, do ktorého sa hráč môže dostať, len po prihlásení na špeciálnom mieste a jeden otvorený. Narozdiel od arény v battlegrounde hráč bojuje zväčša sám za seba. Získava body, za ktoré si neskôr môže nakúpiť lepšiu zbroj, zbrane alebo predmety. Existujú tri typy arén- pre dvoch, troch alebo piatich hráčov. Hráči tvoria tím, ktorý získava za pomer prehier a výhier body a ratingové body. Tímy sú ohodnotené podľa ratingu. Tím s lepším ratingom súperi s tímami rovnakých ratingov a za rovnakí pomer výhier a prehier dostáva viac bodov ako tím s nižším ratingom. Za tieto body si kupuje predmety. Niektoré predmety sa dajú kúpiť až po dosiahnutí určitého ratingu.
PVE
Narozdiel od PVP v PVE hráč bojuje proti NPC príšerám. Hlavnú časť PVE tvorí "raidovanie" a chodenie "dungeonov" a menšiu časť tvorí zarábanie peňazí zabíjaním príšer, z ktorých padajú predmety, ktoré sa dajú využit neskôr v hre. Raid (vpád) je zloženie 10 až 25 hráčov, ktorý vstupujú do uzatvorenej lokácie za cieľom zabiť všetkých "bossov" (veľmi silná príšera, z ktorej padajú dobré predmety) v nej. Raid sa zkladá z 3 typov hráčov- tankovia, damage dealeri (spôsobovači zranenia) a healeri (liečitelia).
Úloha tanka je, aby všetci nepriatelia útočili do neho a robiť zo seba tzv. živý štít ostatným členom raidu. Poznáme štyri typy tankov- warrior, druid, paladin a death knight. Najbežnejší tank je warrior, ktorého schopnosti sú na to predurčené. Má veľký počet života, veľa armoru (redukovanie zranenia) a avoidence (vyhnutie)- to tvoria dodge (vyhnutie sa), parry (odrazenie útoku zbraňou), block (odrazenie útoku štítom). Druid v medvedej forme má viac života ako warrior, ale armor a avoidance sú nižšie. Paladin sa dá prirovnať k warriorovi, len má menej života a väčší avoidance. Death Knight je špecifický, že má zvýšenú odolnosť voči kúzlam, nepoužíva štít, ale má veľký armor. Úlohou Damage dealera je spôsobiť čo najväačšie zranenie. Damage dealer môže byť každá postava. Damage dealeri sa rozdeľujú do dvoch kategórií a to útok na diaľku a na blízko. Na boj zblízka sú určení- warrior, rogue, paladin, death kinght a enhancement šaman. Môže byť aj feral druid v mačkovitej forme, ale nie je veľmi využívaný. Na boj na diaľku sú zas určení- mage, warlock, hunter, priest, balance druid a elemental šaman. Poslednou časťou raidu sú liečitelia. Ich úlohou je doliečiť zranených. Poznáme štyri typy healerov- priest, šaman, druid, paladin.
Ďalšie informácie o rasách a triedach postáv sa dočítate na tejto stránke Rasy a triedy
Informácie o profesiách sa dočítate na tejto stránke: Profesie
Mapa World of Warcraft
(Azeroth)
Zoznam súvisiacich stránok portálu: